BETA

This is a new website that we're testing. Please give us some feedback on our external survey.

Language: English / Gàidhlig

Skip to main content
Loading…

Members of the Scottish Parliament (MSPs)

Image description

Rona Mackay

Scottish National Party

MSP for Strathkelvin and Bearsden (Constituency) 2016 - present day

About Rona Mackay

Contact details

Contact online

Website: ronamackay.scot

Twitter: @RonaMackayMSP

Facebook: Rona's facebook

Contact at the Scottish Parliament

The Scottish Parliament
Edinburgh
EH99 1SP

Phone: 0131 348 5789
Text relay calls welcome.

Contact at their Constituency

18a Townhead
Kirkintilloch
G66 1NL

Phone: 0141 776 1561
Text relay calls welcome.

Find out when the MSP's surgery times are on their website.

Committees

Cross-party groups

Rona is a member of 8 cross-party groups

Cross-Party Group in the Scottish Parliament on Animal Welfare

Member

Cross-Party Group in the Scottish Parliament on Chronic Pain

Co-Convener

Cross-Party Group in the Scottish Parliament on Fair Trade

Member

Cross-Party Group in the Scottish Parliament on LGBTI+

Member

Cross-Party Group in the Scottish Parliament on Men's Violence Against Women and Children

Co-Convener

Cross-Party Group in the Scottish Parliament on Prevention and Healing of Adverse Childhood Experiences

Member

Cross-Party Group in the Scottish Parliament on Tourism

Member

Cross-Party Group in the Scottish Parliament on Women's Justice

Convener

Parliamentary and Government Roles

Rona has 1 parliamentary and government role

Scottish Commission for Public Audit

Member

Party Roles

Rona does not have any party roles

Previous roles

Rona has had 2 previous roles

Previous roles in cross-party groups are not included in this list.

08 June 2016 - 06 September 2018

Public Petitions Committee

Member

08 June 2016 - 14 June 2016

Justice Committee

Member

Register of interests

Rona's register of interests

MSPs must provide details of their financial interests in the Register of Interests. They make an initial statement on becoming or being returned as an MSP. This is then updated with any changes they provide.

Here is the register for Rona Mackay. The date of their initial statement was 07 June 2016.

Remuneration and related undertaking

No registrable interests

Gifts

No registrable interests

Overseas visits

No registrable interests

Controlled transactions

No registrable interests

Heritable property

No registrable interests

Interest in shares

No registrable interests

Voluntary

No registrable interests

Recent Activity

What was said

What Rona Mackay has said in Parliament

These are the official transcripts of what was said by this MSP in the chamber and at committee meetings. You'll find the topic discussed and how many times this MSP has contributed to the discussion.

Chamber meeting date: 21 January 2021

International Tourists (VAT-free Shopping)

4. Rona Mackay (Strathkelvin and Bearsden) (SNP): "To ask the Scottish Government to expand on the discussions it has had with the United Kingdom Government regarding the continued operation of VAT-free shopping for international tourists visiting Scotland. (S5O-04924)"

Chamber meeting date: 21 January 2021

Rural Economy (Impact of European Union Exit)

Rona Mackay (Strathkelvin and Bearsden) (SNP): "The cabinet secretary mentioned that third-country status has been denied for our seed potato exports. Will he say more about the practical effect of that and how it affects this iconic Scottish industry?"

Chamber meeting date: 20 January 2021

Drugs Policy

Rona Mackay (Strathkelvin and Bearsden) (SNP): "As the statement outlined, the stigma that is associated with drug use can prevent many people from coming forward to get the support that they so badly need…

Chamber meeting date: 19 January 2021

United Nations Convention on the Rights of the Child (Incorporation) (Scotland) Bill: Stage 1

Rona Mackay (Strathkelvin and Bearsden) (SNP): "The bill that we are debating is crucial to our nation’s future and I will be delighted to agree to its general principles at decision time—in fact, to quote the cabinet secretary, that will be a joy…

Justice Sub-Committee on Policing meeting date: 18 January 2021

Remotely Piloted Aircraft Systems and Body-worn Video Cameras

Rona Mackay (Strathkelvin and Bearsden) (SNP): "I would like to ask generally about the new technologies that are being bought and will be implemented…

Votes

How Rona Mackay has voted in Parliament

Find out how Rona Mackay has voted recently.

Motion ref. S5M-23903

Approval of SSI

Submitted by: Graeme Dey, Angus South, Scottish National Party. Date lodged: Tuesday, January 19, 2021

Current status: Taken in the Chamber on Wednesday, January 20, 2021

Result 100 for, 1 against, 21 abstained, 7 no vote

MSP voted for

Vote Passed

Motion ref. S5M-23910

Approval of SSI

Submitted by: Graeme Dey, Angus South, Scottish National Party. Date lodged: Tuesday, January 19, 2021

Current status: Taken in the Chamber on Wednesday, January 20, 2021

Result 118 for, 1 against, 2 abstained, 8 no vote

MSP voted for

Vote Passed

Motion ref. S5M-23911

Approval of SSI

Submitted by: Graeme Dey, Angus South, Scottish National Party. Date lodged: Tuesday, January 19, 2021

Current status: Taken in the Chamber on Wednesday, January 20, 2021

Result 96 for, 5 against, 18 abstained, 10 no vote

MSP voted for

Vote Passed

Motion ref. S5M-23894.1

Protecting Scotland’s Health and Care Workforce

Submitted by: Donald Cameron, Highlands and Islands, Scottish Conservative and Unionist Party. Date lodged: Tuesday, January 19, 2021

Supported by: Maurice Golden
Current status: Taken in the Chamber on Wednesday, January 20, 2021

Result 56 for, 62 against, 5 abstained, 6 no vote

MSP voted against

Vote Defeated

Motion ref. S5M-23894.3

Protecting Scotland’s Health and Care Workforce

Submitted by: Jeane Freeman, Carrick, Cumnock and Doon Valley, Scottish National Party. Date lodged: Tuesday, January 19, 2021

Supported by: Mairi Gougeon, Clare Haughey
Current status: Taken in the Chamber on Wednesday, January 20, 2021

Result 64 for, 58 against, 0 abstained, 7 no vote

MSP voted for

Vote Passed

Motions

Written questions

Written questions Rona Mackay has submitted in Parliament

These are the questions that this MSP has asked the Scottish Government about its work. It also includes any answer to these questions.

Question ref. S5W-34207

Asked by: Mackay, Rona, Strathkelvin and Bearsden, Scottish National Party, Date Lodged: 22 December 2020

"To ask the Scottish Government, in light of the COVID-19 pandemic, what progress is being made with the recruitment of apprentices."

Answered by: Jamie Hepburn on 23 December 2020

Question ref. S5W-34103

Asked by: Mackay, Rona, Strathkelvin and Bearsden, Scottish National Party, Date Lodged: 16 December 2020

"To ask the Scottish Government what the outcome is of its latest review into the travel restrictions in place between Scotland and the majority of the Common Travel Area."

Answered by: Michael Matheson on 16 December 2020

Question ref. S5W-34017

Asked by: Mackay, Rona, Strathkelvin and Bearsden, Scottish National Party, Date Lodged: 11 December 2020

"To ask the Scottish Government what it is doing to address the current three-month deferral of men who have sex with men from donating blood."

Answered by: Joe FitzPatrick on 14 December 2020

Question ref. S5W-34018

Asked by: Mackay, Rona, Strathkelvin and Bearsden, Scottish National Party, Date Lodged: 11 December 2020

"To ask the Scottish Government what the outcome is of its latest review into border health measures, and whether there will be any changes to the regulations."

Answered by: Michael Matheson on 14 December 2020

Question ref. S5W-34015

Asked by: Mackay, Rona, Strathkelvin and Bearsden, Scottish National Party, Date Lodged: 11 December 2020

"To ask the Scottish Government whether it has reviewed the length of time that contacts of people testing positive for COVID-19 and international travellers arriving from non-exempt countries are required to self-isolate for."

Answered by: Jeane Freeman on 11 December 2020

Question ref. S5W-33557

Asked by: Mackay, Rona, Strathkelvin and Bearsden, Scottish National Party, Date Lodged: 26 November 2020

"To ask the Scottish Government what progress has been made in extending the remit of the OECD Review of Curriculum for Excellence, and how the OECD will undertake the additional work on assessment and qualifications."

Answered by: John Swinney on 26 November 2020

Question ref. S5W-33526

Asked by: Mackay, Rona, Strathkelvin and Bearsden, Scottish National Party, Date Lodged: 25 November 2020

"To ask the Scottish Government when the public inquiry into the circumstances surrounding the death of Sheku Bayoh will begin its work."

Answered by: Humza Yousaf on 26 November 2020

Question ref. S5W-33481

Asked by: Mackay, Rona, Strathkelvin and Bearsden, Scottish National Party, Date Lodged: 23 November 2020

"To ask the Scottish Government what the outcome is of its latest review of border health measures, and whether there will be any changes to the regulations."

Answered by: Humza Yousaf on 23 November 2020

Question ref. S5W-32929

Asked by: Mackay, Rona, Strathkelvin and Bearsden, Scottish National Party, Date Lodged: 30 October 2020

"To ask the Scottish Government what the outcome is of its latest review of border health measures, and whether there will be any changes to the regulations."

Answered by: Humza Yousaf on 2 November 2020

Question ref. S5O-04692

Asked by: Mackay, Rona, Strathkelvin and Bearsden, Scottish National Party, Date Lodged: 21 October 2020

"To ask the Scottish Government what action it can take in relation to hospitality and other businesses that may be treating their staff unfairly during the lockdown restrictions."

Awaiting answer

Share this page